עו"ד ענת קאופמן: "להערכתנו יש עוד חולים רבים שזכאים לפיצוי בגין המחלה בגלל עבודתם עם שיש קיסר, ולא קיבלו את מה שמגיע להם"

תביעה נגד אבן קיסר בגין סיליקוזיס, הוגשה לאחרונה כנגד החברה מקיסרה עבור א', תושב נתניה בן פחות מחמישים, שעבד החל מתחילת שנות התשעים ועם כניסתה של אבן קיסר לשוק, עם שיש המיוצר על ידי אבן קיסר, ועד מהרה מצא עצמו עוסק בעיקר בעיבוד חומרי הגלם של החברה.

תביעה נגד אבן קיסר בגין סיליקוזיס מהווה חלק ממהלך ארוך טווח שבו נחשפים יותר ויותר חולים במחלה כתוצאה מהחשיפה לחומר. יש לשים לב שאמנם אבן קיסר היא יעד מרכזי לתביעות, בגלל שהיא חברה אשר העסיקה עובדים וגם קבלנים שנחשפו, אך יש מצב שבו גם עובדי חברות אחרות, כמו חברות של מצבות ואחרים שחלו בסיליקוזיס יכולים וצריכים לקבל פיצוי.

מחלת הסיליקוזיס

א' חלה במחלת הסיליקוזיס – מחלת ריאות קטלנית ובלתי הפיכה שנגרמת כתוצאה מחשיפת יתר לסיליקה גבישית (מינרל נפוץ) בנשימה.
הסיליקה היא מרכיב מרכזי בסלעים, בחול, במינרלים ובמחצבים, והעובדים אשר השתמשו ועיבדו את השיש של אבן קיסר לא ידעו שחומר הגלם עשוי בלמעלה מ-93% סיליקה, נתון שחברת אבן קיסר דאגה להסתיר מציבור מעבדי השיש.

לימים עובדים רבים אשר עבדו בעיבוד אבן קיסר חלו במחלה. במהלך השנים האחרונות, לאחר שורה של תביעות, התברר בין השאר הקשר שבין החשיפה של עובדי השיש שעיבדו את אבן קיסר לסיליקה לבין המחלה. קשר שגם הוכר בבתי המשפט ובביטוח הלאומי. בשנת 2013 התקבלה תביעה שבה נדרשה אבן קיסר לפצות עובד בגין המחלה, משום שהתרשלה ולא הזהירה כראוי את העובד, ובית המשפט הטיל אחריות גם על מדינת ישראל.

"על פי נתוני משרד הבריאות, מספר החולים במחלה הוא גדול מאוד. גם אנו במשרדינו מטפלים במקרים לא מעטים, ולהערכתנו, גם בקרב תושבי נתניה והסביבה יש מקרים כאלה, בעיקר אצל אלה שעבדו באבן קיסר ובמפעלי שיש או מצבות בסביבה" אומרת עו"ד ענת קאופמן המנהלת את התביעה בשם א'.
עוד אומרת עו"ד קאופמן כי "תביעה נגד אבן קיסר בגין סיליקוזיס היא בחלקה מפני שאבן קיסר לא היתה צריכה להסתיר את המידע מעובדי השיש. ההפך, היא היתה צריכה ליידע אותם בדבר הסיכונים ולתת להם הנחיות בדבר אופן ושיטות עבודה בטוחות כדי למזער את החשיפה ולמנוע את הפגיעה הקשה בעובדים."
"אנו מעריכים שרבים עדיין לא ניצלו ולא קיבלו את הפיצוי שמגיע להם בגין המחלה הנוראית, שאת הסימנים שלה ניתן לראות בדרך כלל שנים רבות אחרי הפעילות בעיבוד האבן" אומרת קאופמן.

 

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין אובדן כושר עבודה? – תן לנו להילחם למענך !